Przejdź do treści

Sposoby leczenia

Kinezyterapia

Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem, powinna być pierwszą metodą z wyboru przy leczeniu bólu kręgosłupa. Ćwiczenia są najbardziej skuteczną drogą do zmniejszenia dolegliwości bólowych i obniżenia napięcia mięśniowego. Chodzenie, bieganie, pływanie, jazda na rowerze, joga, pilates, tai chi, ćwiczenia poprawiające siłę mięśniową i stabilizację tułowia oraz każde inne formy aktywności fizycznej – wszystkie mają podobną efektywność w zmniejszaniu dolegliwości bólowych. Nie ma żadnej aktywności fizycznej, która jest przeciwwskazana w bólach kręgosłupa. Wybieramy tę formę ruchu, która najbardziej nam odpowiada. Ćwiczenia powinny być wykonywane systematycznie i przez dłuższy czas. Ilość ćwiczeń jest ważniejsza niż ich rodzaj. Zaleca się ćwiczyć co najmniej 150 min. w tygodniu. Optymalny czas to 30 min. dziennie. Ból i sztywność po ćwiczeniach nie oznacza, że tkanki uległy uszkodzeniu, ale to, że są nieprzyzwyczajone do wysiłku. Ćwiczenia nie uszkadzają kręgosłupa. Nieuzasadniony strach przed ruchem powoduje, że mięśnie są bardziej napięte, a to może prowadzić do większego bólu. Ćwiczymy w sposób zrelaksowany i swobodny.

Jeśli z jakiś powodów obawiasz się sam wdrożyć ćwiczenia, skonsultuj się z fizjoterapeutą. Fizjoterapeuta dostosuje rodzaj i ilość ćwiczeń do twoich preferencji, możliwości i potrzeb.

Leczenie polegające na odpoczynku (leżenie) nie jest obecnie zalecane. Pomimo bólu próbuj jak najszybciej powrócić do czynności dnia codziennego i pracy. Odpoczynek i zmniejszenie obciążeń nie powinny być dłuższe niż 3 dni. Zbyt długie leżenie, unikanie ruchu i pracy wydłuża czas powrotu do zdrowia.

Terapia manualna

Jeśli ćwiczenia nie pomagają zmniejszyć dolegliwości bólowych a ból trwa powyżej 3 miesięcy można rozważyć zastosowanie zabiegów z zakresu terapii manualnej (np. mobilizacje i manipulacje). Zabiegi takie powinien wykonywać tylko fizjoterapeuta z prawem do wykonywania zawodu i zarejestrowany w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów.

Masaż, akupunktura

U niektórych osób pomocne może być stosowanie masażu, zimnej lub ciepłej kąpieli (np.: krioterapia, okłady parafinowe) i akupunktury w bólu przewlekłym.

Inne, pasywne formy terapii takie jak: ultradźwięki, prądy TENS, prądy interferencyjne, diatermia krótkofalowa są na ogół nieskuteczne w bólu kręgosłupa i nie powinny być zalecane.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne powinno być zawsze konsultowane z lekarzem. Staraj się unikać długotrwałego stosowania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych na własną rękę.

Leczenie chirurgiczne

Tylko niewielki odsetek pacjentów z bólem kręgosłupa wymaga leczenia chirurgicznego. Zdecydowana większość pacjentów odczuwa poprawę w trakcie leczenia zachowawczego.