Przejdź do treści

Występowanie i przyczyny

Bóle kręgosłupa są naturalnym i bardzo częstym zjawiskiem. Występują u osób w każdym wieku. Prawie każdy dorosły w którymś momencie życia będzie odczuwał ból kręgosłupa.

Przyczyna bólu kręgosłupa u większości ludzi pozostaje nieznana. Choć wydaje się, że wiele z nich ma podłoże mechaniczne i może być powodowane przeciążeniami, sam ból nie zawsze jest oznaką uszkodzonej struktury. Owszem, badania obrazowe (RTG, MRI, CT) pokazują nam np. zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów kręgosłupa lub przepukliny dysków, ale wiemy, że osoby bez bólu także mają takie zmiany. Nie oznaczają one uszkodzenia tkanki, ale raczej naturalne procesy zachodzące w kręgosłupie wraz z wiekiem. Dlatego badania obrazowe nie zawsze są konieczne w diagnostyce, a o ich wykonaniu powinien zawsze decydować lekarz.

Ból kręgosłupa to zjawisko złożone, w którym istotną rolę odgrywają także czynniki psychologiczne, społeczne i ekonomiczne.

Wbrew powszechnym przekonaniom, „niewyrównana miednica”, „nieprawidłowo ułożone kości i stawy”, słabe mięśnie tułowia i brzucha, nierówności w długościach kończyn dolnych, zmniejszone lub zwiększone naturalne krzywizny kręgosłupa, „przewianie”, nie są na ogół przyczyną bólów kręgosłupa.

Bardzo rzadko taką przyczyną są poważne dolegliwości, jak złamanie, choroba nowotworowa, infekcje czy choroby o podłożu zapalnym.